
Svaki doprinos poboljšanju sigurnosti građana, njihove imovine i prirodne te kulturne baštine jedan je od ključnih prioriteta države i dodaje se ukupnoj posvećenosti svih dionika sigurnosti okoliša u kojem živimo i stvaramo. Na području sliva rijeke Mure nastojimo ublažiti sadašnji rizik od poplave raznim aktivnostima, kako mekim sadržajem, tako i ekološkim infrastrukturnim aktivnostima.
Rijeka Mura velikim je dijelom svog toka granična rijeka, pa je dobrosusjedska suradnja izuzetno važna za učinkovitost dobrobiti provedenih mjera. Uzajamnost i koherentnost među vidljivijim su načelima, jer rješenje koje bi s jedne strane moglo doprinijeti većoj sigurnosti ne smije umanjiti sigurnost druge.
Ovakav način rada i zajednički izazov susjednih zemalja s ciljem smanjenja rizika od poplava jača procese suradnje za cjelokupni skladan razvoj Europske unije i njezinih načela. Potonje je također identificirano u okviru aktivnosti prekograničnog koordiniranog smanjenja rizika od poplava u slivu rijeke Mure s građevinskim mjerama za obnovu nasipa Sveti Martin na Muri na hrvatskoj strani i nadogradnju nasipa visokih voda kod Benice na slovenskoj strani. Strukturne mjere za smanjenje rizika od poplava sufinanciraju se iz programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska, financijska perspektiva 2014. – 2020.
Rekonstrukcija nasipa Sveti Martin na Muri već je uspješno izvedena, dok reklamni pano u Lendavi navješćuje važnu prekretnicu u punom proširenju građevinskih radova na gradilištu Benica i uspješnom završetku prekograničnog projekta.